Odporúčame Späť na zoznam

Lucia Husenicová
Lucia Husenicová 30.1.2018

WOODART - Dokonalá harmónia prírody a gastronómie

Tentokrát sme sa zamerali na jedinečnosť kolekcie Woodart. Nechajte sa uniesť súhrou nezvyčajného porcelánu a tak isto nezvyčajných pokrmov.

V malej dedinke v samom srdci Luxemburgu leží kráľovstvo Reného Mathieu. Už skoro 30 rokov je 57-ročný šéfkuchár Mathieu na špičke gastronomického rebríčka. Napriek tomu svoj smer v gastronómii našiel až v posledných rokoch. Jedlá, ktoré Mathieu pripravuje, majú jednu vec spoločnú: pôvod surovín. 

“Používam hlavne ingrediencie zo sveta flóry a zeleniny. Rôznorodé bylinky v mojom repertoári tiež nechýbajú.” 

hovorí Matthieu, ktorý pravidelne skúma svoje okolie a nachádza nové byliny či nepoznanú koreňovú zeleninu.

Rafinovaná prezentácia a vysoko vynaliezavá kompozícia - to sú charakteristické znaky Reného kuchyne. V jeho kuchyni dominuje zelenina ako červená repa a celer, ktoré inde značne absentujú. Reného výnimočná práca neostáva nepovšimnutá. V roku 2011, reštaurácia La Distellerie získala Michelinovskú hviezdu. V roku 2012 bola označenou za Najlepšiu “vegetable restaurant” v regióne Benelux. Dnes je táto hviezdna reštaurácia nie len medzi prémiovými destináciami v Grand Duchy, ale aj medzi Top 25 reštauráciami vo svojej kategórii.

Prvý chod, ktorý René predstavuje nesie názov “Les beteraves se font du sushi“ - Repa robí sushi. Až po bližšom skúmaní je zreteľné, že tento pokrm nie je vyrobený z ryby ale z červenej repy. Dychberúci vzhľad je posilnený červeným šťavelom a teplom hlbokého Woodart taniera vo farbe hnedé drevo.

Ďalším chodom sú zemiaky. Tak jednoduché to však nie je. René podáva viac ako 14 druhov zemiakov najrôznejšieho pôvodu, ktoré dopĺňa obdĺžniková  servírovacia misa vo farbe zelený mach. Tento pokrm nazýva “notre terre nourricière” - Naša výživná Zem.

Nasleduje pokrm nazývaný “Black&White”, pod ktorého názvom sa skrýva trebuľka, hľuzovka, koreň petržlenu a žerucha podávaná na  okrúhlom šedom tanieri v prevedení dizajnu sivý buk.

Harmóniu celého menu dotvára “Tartare végétal pourpre” - Fialový zeleninový tatarák, v ktorom je jednoducho mäso nahradené dokonale na tenko nakrájanou červenou repou.Vďaka nápadnému servírovaniu má tento pokrm nádych ohňa, ktorý dopĺňa  tanier v farbe hnedý dub.

“Varenie je môj život. Je to vo mne veľmi hlboko zakorenené. Zo začiatku to bola moja vášeň. Rokmi sa to stalo mojim povolaním.” 

Reného začiatky boli všetko len nie jednoduché. Nikto neveril, že by sa mohol stať tak talentovaným kuchárom. “Hovorievali, ‘Ide ti to lepšie v miestnosti pre hostí ako v kuchyni.’ To bola pre mňa tá najsilnejšia motivácia.” To, po čom Mathieu túžil, bolo byť kreatívny a neustále produkovať niečo nezvyčajné - požičať jedlám a ingredienciám ich správnu chuť ako hovorí. A odkiaľ čerpá inšpiráciu? 

“Momentálne som veľmi ovplyvnený spomienkami na detstvo. Každý z mojich pokrmov, ktorý vytvorím má svoj vlastný príbeh.

Je to aj preto, lebo jeho starý otec  bol lesníkom. Mathieu s ním ako dieťa trávil veľa času v lesoch. 

“Vytvarovalo to môj charakter. Zásluhu má aj moja stará mama, ktorú som často pri varení pozoroval. Veľkým vplyvom bola aj jej obrovská záhrada s bylinkami.” 

Reného ovplyvňuje samozrejme aj jeho okolie a pretrvávajúce ročné obdobie.

Menu pokračuje s “Tarte à l’oignon avec une bavette de boeuf sur un jus de Borscht” - Cibuľový tart s flank steakom v Borščovej omáčke. Vyzerá to absolútne famózne na tanieri vo farbe zelený mach. Ďalší chod je príjemné jedlo so zábavným názvom “La famille c’est choux” - Kapustová rodina, ktorá obsahuje všetky druhy kapusty.

Zážitok končí v sladkých tónoch.”Dans l’esprit d’un millefeuille agrume mendiant et chocolat” (V duchu žobrania citrusového millefeuille a čokolády) a “Le cannelloni de mangue et glace au thé matcha” (Čajové canneloni mango a matcha ). Tým sa končia kulinárske objavy na  porceláne Woodart.

“Z môjho pohľadu, proces učenia a hľadania sa ako kuchár trvá až do 45-ky. Potom začneš ísť svojou cestou.” 

Dodáva hviezdy kuchár, ktorý napriek svojej láske k zelenine nechce byť označovaný za zástancu vegeteriánstva. So svojím kulinárskym štýlom dokazuje, že mäso a ryby sú nekonečne nahraditeľné. Je to niečo úžasné, keď ingrediencie zo sveta zeleniny a ovocia harmonizujú s kolekciou riadov ako by boli pre seba vyrobené.

Zdroj: RAK Porcelain -  Perspectives 2017

Spracované: Lucia Husenicová - LHI

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info